Молитва об умерших без покаяния

Преподобный Паисий Великий

Дорогие друзья, сегодня мы обращаемся к важной теме — молитве об умерших без покаяния. В этот момент мы вспоминаем Преподобного Паисия Великого, чей духовный опыт и молитвенный подвиг стали вдохновением для многих верующих. Мы просим его заступничества и помощи в молитве за тех, кто ушел из этого мира без покаяния.

Преподобный Паисий Великий был известен своим великим состраданием и молитвенной силой. Его жизнь и духовное служение служат примером для нас, как молиться за умерших, даже если они не имели возможности исповедаться и покаяться перед своей кончиной.

Предлагаем вам присоединиться к этой молитве и вместе призвать Божью милость и прощение для всех усопших, чтобы они могли обрести покой и спасение в вечной жизни. Мы приветствуем вас в этом духовном собрании, где мы обратимся к молитве Преподобного Паисия Великого за милосердие и прощение перед лицом Господа.

Преподобному Паисию Великому

Тропарь  глас 2
Божественною любовию от юности распалаемь, преподобне, вся красная, яже в мире, возненавиде, Христа единаго возлюбил еси, сего ради в пустыню вселися,идеже сподобися Божественнаго посещения, Егоже неудобь зрети и ангельскима очима,паде, поклонися.

Великий же Дародатель, яко Человеко­любец рече к тебе: не ужасайся, возлюб­ленный Мой,дела твоя угодна Мне.

Се даю тебе дар: о коем-либо грешнице помолишися, отпустятся ему греси.

Ты же в чистоте сердца твоего возгореся, прием воду и прикоснуся Неприкосно­венному, умы нозе Его и, воду пив, да­ром чудес обогатися, болящия исцеляти, бесы от человек отгоняти и грешни­ки от муки молитвою своею избавляти.

О преподобне отче Паисие,молю тя, да умолиши и о мне,якоже тебе Бог обетова,ибо от сих грешник первый аз есмь, да даст ми Господь время покаяния и простит мое согрешение, яко Благий и Человеколюбец, да со всеми и аз воспою Ему: аллилуия.

Кондак, глас 2-й:
Житейских молв оставль, безмолвное житие возлюбил еси, Крестителю подобяся всеми образы, с нимже тя почитаем, отче отцев Паисие.

Молитва:
Страстей победителя, душам помощника, о всех молебника, всем спасения ходатая и наставника, из глубины сердца воздыхая, усердно и пламенно молим тя, Паисие Преподобне!

Внемли и помози нам, не отринь и не презри нас, но абие услыши в смирении сердца притекающих к тебе. Ты, преподобне, к спасению ближних прилежно стремился и многих грешников к свету спасения привел еси.

Подвиги чрезмерные успокоением считал по себе, пречудне, и, любовью ко Господу всегда горя, явления Христа Спаса сподобился еси, и Ему, за людей Умершему, любовию подражая, и об отрекшихся от Христа молился еси.

Услыши нас, Паисие прехвальне, ибо недостойны есмы молитися о даровании нам великой милости Господней, понеже грешны есмы, и уста оскверненныя и сердца отягощенныя имеем, и под бременем прегрешений страждем, и не достигает молитва наша до Господа.

Сего ради помолися за нас мольбою твоею крепкою и богоприятною, святый Паисие, да избавлены будут скончавшиеся без покаяния сродники, ближние и знаемые наши от муки вечныя, и молитву твою во благоволении приимет Спас наш и милосердие Свое вместо добрых дел их даст им, свободит их, веруем, от страданий и вселит в селениях праведных, и нас в покаянии скончатися удостоит, да прославим вкупе Всесвятое и великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков.

Аминь.

Напишите свое мнение